[EN BWC2016] Bushiroad World Championship 2016 Qualifier: Puerto Rico Results

They don’t win, but they do step out of the shadows


Champion: Gustavo A. Baez Munoz
Deck Name: Chronojet

G-Zone (16)

Interdimensional Beast, Metallica Phoenix  x1
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Dragon x1
Interdimensional Dragon, Faterider Dragon x1
Chronodragon Nextage x4
Chronodragon Nextage
Fiery March Colossus x1
Highbrow Steam, Raphanna x1
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Revolution x2
Retroactive Time Maiden, Uluru x3
Air Element, Sebreeze x1
Dark Element, Dizmel x1

Grade 3 (7)
Chronojet Dragon x4
Steam Fighter, Balih x3
Grade 2 (11)
Smokegear Dragon x2
History-maker Dragon x4
Upstream Dragon x3
Steam Knight, Kalibum x2
Grade 1 (14)
Steam Scara, Gigi x1
Steam Maiden, Melem x3
Steam Fighter, Ur-Zaba x2
Steam Maiden, Arlim x4
Steam Breath Dragon x4
Grade 0 (18)
Steam Battler, Dadasig x3 (Crit)
Steam Maiden, Uluru x4 (Heal)
Luckypot Dracokid x3 (Draw)
Chrono Dran x2
Steam Scara, Ka-lanma x1 (Crit)
Steam Battler, Meshda x1 (Crit)
Heart Thump Worker x4 (Crit)

1st Runner-Up: Juan J. De Jesus
Deck Name: Helene’s Overlord Tool Box

G-Zone (16)

Transcendence Divine Dragon, Nouvelle Vague L’Express x2
Supreme Heavenly Emperor Dragon, Vortex Desire x1
Supreme Heavenly Emperor Dragon, Defeat Flare Dragon x1
Supreme Heavenly Emperor Dragon, Dragonic Blademaster “Taiten” x4
Flame Wing Steel Beast, Denial Griffin x2
Supreme Heavenly Emperor Dragon, Dragonic Overlord “the Ace” x4
Flame Emperor Dragon King, Asyl Orb Dragon x2

Grade 3 (8)
Dragonic Overlord “The Legend” x2
Dragonic Overlord x2 (Breakride)
Dragonic Overlord “The Яe-birth” x1
Perdition Emperor Dragon, Dragonic Overlord the Great x3

Grade 2 (13)
Emperor Dragon Knight, Nehalem x4
Burning Horn Dragon x2
Dominate Drive Dragon x2
Dragonic Burnout x3
Perdition Dragon, Dragonic Neoflame x2

Grade 1 (11)
Lizard General, Conroe x4
Protect Orb Dragon x4
Lava Flow Dragon x3

Grade 0 (18)
Lizard Soldier, Conroe x1
Dragon Knight, Sadegh x1
Perdition Dragon, Buster Rain Dragon x4 (Crit)
Mother Orb Dragon x4 (Heal)
Dragon Knight, Jannat x4 (Crit)
Gattling Claw Dragon x4 (Draw)

2nd Runner-Up: Carlos H. Nieves Ruiz
Deck Name: Rough Seas

G-Zone (16)
Pirate King of Secret Schemes, Bandit Rum x1
Mist Phantasm Pirate King, Nightrose x4
Ghostie Great King, Obadiah x2
Pirate King of the Abyss, Blueheart x1
Loved by the Seven Seas, Nightmist x4
Eclipse Dragonhulk, Deep Corpse Dragon x3
Metal Element, Scryew x1

Grade 3 (7)
Lord of the Seven Seas, Nightmist x3
Seven Seas Sage, Plegeton x4

Grade 2 (11)
Pirate Swordsman, Colombard x1
Witch Doctor of the Rotten Sea, Negrorook x4
Ruin Shade x2
Seven Seas Master Swordsman, Slash Shade x3
Skeleton Cannoneer x1

Grade 1 (14)
Dancing Cutlass x3
Waterspout Djinn x4
Tommy the Ghostie Brothers x4
Seven Seas Helmsman, Nightcrow x3

Grade 0 (18)
Undying Departed, Grenache x1
Rough Seas Banshee x4 (Crit)
Rick the Ghostie x4 (Heal)
Peter the Ghostie x1
Jimmy the Ghostie x4 (Crit)
Mick the Ghostie and Family x4 (Stand)

Source

Tournament Statistics:

top 3

Top 3 Clans
Shadow Paladin 11.9%
Royal Paladin 9.2%
Gold Paladin 8.1%

Top 8 Breakdown

top 8

3 Kagero
2 Shadow Paladin
1 Gear Chronicle
1 Link Joker
1 Granblue

Show Buttons
Hide Buttons