[EN BWC2016] Bushiroad World Championship 2016 Qualifier: USA/New York Decklists

The winning decklists for the first World Championship 2016 Qualifier tournament, USA/New York. Tournament statistics at the end of the article.

Unlike the rest of the qualifier tournaments, the New York event was split into two blocks, Block A and Block B.

BLOCK A
Source: http://cf-vanguard.com/en/cardlist/deckrecipe/BWC2016_USNY_A

Champion: Henry Chen
Deck Name: My Savior – Vongola (Angel Feather)

G Zone (16)

Holy Seraph, Raphael x4
Holy Seraph, Raziel x1
Black Seraph, Gavrail x2
Holy Seraph, Nociel x3
Holy Seraph, Zachariel x1
Air Element, Sebreeze x1

Holy Seraph, Suriel x3 (G Guardian)
Dark Element, Dizmel x1 (G Guardian)

Grade 3 (5)

Black Shiver, Gavrail x1
Love Sniper, Nociel x4

Grade 2 (14)

Love Machine Gun, Nociel x4
Million Ray Pegasus x3
Black Slice, Harut x3
Nurse of Broken Heart x4

Grade 1 (14)

Thousand Ray Pegasus x3
Battle Cupid, Nociel x4
Black Call, Nakir x3
Doctroid Remnon x4 (Sentinel)

Grade 0 (17)

Hope Child, Turiel x1

Sunny Smile Angel x4 (Heal)
Happy Bell, Nociel x4 (Stand)
Doctoroid Refros x1 (Stand)
Black Spark, Munkar x4 (Crit)
Critical Hit Angel x3 (Crit)


1st Runner-Up: Anton Carr
Deck Name: Wrath of the Pink Poodle (Royal Paladin)

G Zone (16)

Shrouded Divine Knight, Gablade x1
Holy Dragon, Saint Blow Dragon x2
Aerial Divine Knight, Altmile x4
Holy Dragon, Sanctuary Guard Regalie x3
Snow Element, Blizza x1
Air Element, Sebreeze x1

Holy Dragon, Laserguard Dragon x2 (G Guardian)
Metal Element, Scryew x1 (G Guardian)
Dark Element, Dizmel x1 (G Guardian)

Grade 3 (5)

Sanctuary Guard Dragon x4
Sanctuary Dragon Guarantee x1

Grade 2 (14)

Blaster Blade x4
Kight of Twin Sword x2
Favored Pupil of Light and Dark, Llew x4
Sage of Salvation, Benon x4

Grade 1 (14)

Holy Knight Guardian x4 (Sentinel)
Laurel Knight, Sicilus x4
Hidden Sage, Miron x4
Sword of Hope, Richard x1
Soniccgal x1

Grade 0 (17)

Shining Knight, Millius x1

Healing Pegasus x4 (Heal)
Knight of Flash x4 (Crit)
Bringer of Dreams, Belenus x4 (Crit)
Floral Paladin, Flogal x4 (Crit)


2nd Runner-Up: Michael Chung
Deck Name: I want to win. (Gear Chronicle)

G Zone (16)

Interdimensional Beast, Metallica Phoenix x2
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Dragon x1
Interdimensional Dragon, Chronoscommand Revolution x4
Chronodragon Nextage x4
Air Element, Sebreeze x1

Retroactive Time Maiden, Uluru x3 (G Guardian)
Highbrow Steam, Raphanna x1 (G Guardian)

Grade 3 (8)

Chronojet Dragon x4
Steam Fighter, Balih x4

Grade 2 (11)

History-maker Dragon x4
Upstream Dragon x4
Clockfencer Dragon x3

Grade 1 (13)

Steam Maiden, Arlim x4 (Sentinel)
Steam Breath Dragon x4
Steam Maiden, Melem x4
Steam Scara, Gigi x1

Grade 0 (18)

Chrono Dran x2

Steam Maiden, Uluru x4 (Heal)
Luckypot Dracokid x3 (Draw)
Steam Battler, Dadasig x1 (Crit)
Steam Scara, Ka-lanma x1 (Crit)
Steam Battler, Meshda x1 (Crit)
Heart Thump Worker x4 (Crit)
Steam Fighter, Lugalbanda x1 (Crit)
Steam Scalar, Lange x1 (Crit)


BLOCK B
Source: http://cf-vanguard.com/en/cardlist/deckrecipe/BWC2016_USNY_B

Champion: Thomas Caulder
Deck Name: Siren’s Song V2.4 (Bermuda Triangle)

G Zone (16)

School Etoile, Olyvia x4
PR♥ISM-Promise, Princess Labrador x2
PR♥ISM-Image, Sunshine Vert x4

Sailor’s Medley, Nasha x2 (G Guardian)
Metal Element, Scryew x1 (G Guardian)
Hand in Hand, Leona x3 (G Guardian)

Grade 3 (8)

Brand-New-PR♥ISM, Garnet x2
PR♥ISM-Promise, Labrador x2
PR♥ISM-Image, Vert x4

Grade 2 (11)

Ideal Walking Weather, Emilia x2
Admired Sparkle, Spica x3
PR♥ISM-Promise, Princess Celtic x3
PR♥ISM-Promise, Celtic x3

Grade 1 (14)

Image Master, Kukuri x4 (Sentinel)
Talent of Perseverance, Shandee x3
PR♥ISM-Promise, Princess Leyte x3
PR♥ISM-Duo, Loretta x3
PR♥ISM-Image, Clear x1

Grade 0 (17)

PR♥ISM-Smile, Coro x1

PR♥ISM-Miracle, Timor x4 (Heal)
PR♥ISM-Image, Sunshine Clear x4 (Crit)
PR♥ISM-Miracle, Canary x4 (Crit)
PR♥ISM-Miracle, Adria x4 (Draw)


1st Runner-Up: Jonathan H. Gall
Deck Name: BETTER CALL SQUALL (Dimension Police)

G Zone (16)

Super Cosmic Hero, X-gallop x2
99th-gen Dimensional Robo Commander, Great Daiearth x2
Super Cosmic Hero, X-tiger x3
Legendary Dimensional Robo, Daikaiser Leon x4
Air Element, Sebreeze x1

Super Cosmic Hero, X-carivou x1 (G Guardian)
Enigman Patriot x1 (G Guardian)
Metal Element, Scryew x1 (G Guardian)
Dark Element, Dizmel x1 (G Guardian)

Grade 3 (10)

Super Dimensional Robo, Daikaiser x4
Ultimate Dimensional Robo, Great Daiyusha x2
True Ultimate Dimensional Robo, Great Daikaiser x4

Grade 2 (7)

Enigman Wave x2
Dimensional Robo, Daibazooka x4
Dimensional Robo, Daijet x1

Grade 1 (16)

Commander Laurel x3
Enigman Ripple x3
Dimensional Robo, Daishield x4 (Sentinel)
Enigman Squall x4
Cosmic Hero, Grandrope x2

Grade 0 (17)

Enigman Flow x1

Dimensional Robo, Gorescue x4 (Heal)
Dimensional Robo, Daibattles x2 (Stand)
Cosmic Hero, Grandscold x3 (Stand)
Operator Girl, Reika x3 (Stand)
Cosmic Hero, Grandbeat x4 (Crit)


2nd Runner-Up: Henry Gross
Deck Name: Diabolic Invitation (Shadow Paladin)

G Zone (16)

Dark Dragon, Phantom Blaster “Diablo” x4
Supremacy Black Dragon, Aurageyser Dragon x4
Dark Dragon, Spectral Blaster “Diablo” x2
Dark Knight, Grim Recruiter x2

Dark Knight, Ludvik x2 (G Guardian)
Metal Element, Scryew x2 (G Guardian)

Grade 3 (8)

Illusionary Revenger, Mordred Phantom x3
Blaster Dark “Diablo” x1
Revenger, Phantom Blaster “Abyss” x4

Grade 2 (11)

Blaster Dark Revenger x4
Dark Night Maiden, Macha x3
Blaster Dark Revenger “Abyss” x4

Grade 1 (14)

Transient Revenger, Masquerade x2
Dark Heart Trumpeter x1
Barrier Troop Revenger, Dorint x3
Black-winged Swordbreaker x2
Cherishing Knight, Branwen x2
Karma Collector x4 (Sentinel)

Grade 0 (17)

Judgebau Revenger x1

Healing Revenger x4 (Heal)
Grim Revenger x2 (Crit)
Revenger, Air Raid Dragon x2 (Crit)
Revenger, Undead Angel x4 (Crit)
Freezing Revenger x4 (Draw)


TOURNAMENT STATISTICS

13914137_1081628895260135_6912957692873947893_o

BLOCK A Top 8

Gear Chronicle: 3
Royal Paladin: 2
Angel Feather: 1
Shadow Paladin: 1
Pale Moon: 1

Source: Official Cardfight!! Vanguard USA (https://www.facebook.com/CardfightVanguardUSA/photos/a.319513878138311.73078.308612499228449/1081628895260135/?type=3&theater)

13958041_1081630138593344_8556773629883849637_o

BLOCK B Top 8

Royal Paladin: 2
Shadow Paladin: 1
Link Joker: 1
Dimension Police: 1
Gear Chronicle: 1
Granblue: 1
Bermuda Triangle: 1

Source: Official Cardfight!! Vanguard USA (https://www.facebook.com/CardfightVanguardUSA/photos/a.319513878138311.73078.308612499228449/1081630138593344/?type=3&theater)

14021609_1085432444879780_376004993702194576_n14054034_1085432441546447_2891565153349792836_n

Top 3 Clans:

Kagero – 11.7%
Royal Paladin – 9.0%
Gear Chronicle – 8.3%

Source: Official Cardfight!! Vanguard USA (https://www.facebook.com/CardfightVanguardUSA/posts/1085432768213081)

Show Buttons
Hide Buttons